Na czym polega cyklinowanie podłogi?

Bardzo często zdarza się tak, że cyklinowanie podłogi kojarzy nam się jedynie z ogromnym bałaganem oraz kosztami związanymi z tym zabiegiem. Ponadto bardzo wiele osób uważa, że jest to zabieg czasochłonny i przez to również nie warto wykonywać. Sporo osób z pewnością ma rację, gdyż jeszcze kilkanaście lat temu cyklinowanie podłóg tak właśnie wyglądała. Współczesne maszyny do cyklinowania pracują szybko, cicho oraz doskonale pochłaniają powstały był w wyniku renowacji drewnianej posadzki. Jednak nie każdy wie, czym właściwie jest cyklinowanie podłogi i dlatego też postaram się opowiedzieć o tym, jak ona wygląda. Zachęcamy do lektury naszego tekstu.

Czym jest cyklinowanie podłogi?

Cyklinowanie podłogi to zabieg, którego zadaniem jest usunięcie, a dokładnie za szlifowanie górnej warstwy naszej podłogi. Za szlifowanie ulega warstwa ochronna, czyli na przykład lakier, a także do pół mm drewno. Ten zabieg renowacyjny pozwala na odświeżenie posadzki i tym samym nadanie i nowego wyglądu. Dzięki temu nawet bardzo zniszczona podłoga po cyklinowaniu oraz i późniejszej renowacji będzie prezentowała się doskonale przez kolejne długie lata.

Czy cyklinowanie podłogi pomoże odświeżyć drewnianą posadzkę?

Drewniana podłoga to niezastąpiony a do każdego domu oraz mieszkania. Co prawda dawno jest materiałem dość drogim i wykonanie takiej podłogi wiąże się często z niemałymi kosztami, ale wyróżnia się ona niezwykłą trwałością oraz efektownym wyglądem. Atutem drewnianej podłogi jest również fakt, że możliwe jest jej odnawianie. Wcale jednak nie powinniśmy się obawiać tego, że cyklinowanie podłóg będziemy musieli wykonywać często. Przyjmuje się, może dokonuje się tego co kilkanaście lat lub później. Oczywiście wszystko zależy od stanu naszej posadzki i tego jak się prezentuje.

Na czym dokładnie polega cyklinowanie podłogi? Zabieg ten pozbawia podłogę zniszczonych warstw i przygotowuje ją do późniejszego jej zabezpieczenia. Odświeżony drewno pozostaje tym samym naprawione i pozbawione dotychczasowych uszkodzeń. Dalszym etapem jest ponowne zaimpregnowanie drewnianej posadzki.

Należy pamiętać również o tym, że cyklinowanie podłogi możemy wykonać na każdej drewnianej podłodze czy pakiecie. Bez znaczenia jest również wiek drewnianej podłogi, o ile drewno nie jest spróchniałe itd. Ponadto zabieg ten możemy wykonać samodzielnie, jednak wtedy niezbędna będzie zakupienia odpowiednich akcesoriów i materiałów czyszczących, a także wypożyczenie cykliniarki. Dlatego też bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług profesjonalistów, którzy renowacja podłogi poradzą sobie niezwykle szybko i dokładnie. Co więcej, musimy pamiętać o wiesz o tym, cyklinowanie podłogi wymaga opróżnienia mieszkania lub pomieszczenia w którym zabieg ma być ten wykonany. Istotny jest również to, że cyklinowanie wykonuje się na całości podłogi a nie jedynie na jej fragmencie. Dlatego też jeżeli w naszym mieszkaniu posiadamy drewnianą podłogę, konieczne będzie opróżnienie mieszkania całkowicie, wyniesienie mebli, a także innych sprzętów czy dekoracji. Konieczne będzie również oderwanie listew przypodłogowych.

Jak przebiega cyklinowanie podłogi?

Wspomnieliśmy już, że pomieszczenie należy dokładnie przygotować poprzez jego opróżnienie. Podłogę należy również umyć i poczekać aż ona wyschnie. Następnie stosując cykliniarkę, nakładamy na nią papier ścierny o gradacji o 36-40. Maszyna prowadzimy w ten sposób przecież jakby kierownik szlifowania tworzył kąt 45 stopni w stosunku do klapek drewna. Ten zabieg powtarzamy ponownie stosując papier ścierny o gradacji 60, a także zmieniając kierunek o 90 stopni w stosunku do poprzedniego. Ostatnim etapem jest szlifowanie wykończeniowe, które przeprowadzamy także w innym kierunku i przy użyciu papieru ściernego o gradacji 80-100. Gdy pakiet lub podłoga zostały wycyklinowana, koniecznie należy sprawdzić stan wszystkich klepek lub desek. Na tym etapie należy uzupełnić wszelkiego rodzaju szczeliny lub wymienić klepki.

Podsumowanie Cyklinowanie podłogi to doskonały zabieg renowacyjny dla drewnianych posadzek. Dzięki niemu możemy odnowić drewnianą posadzkę i cieszyć się ich pięknem przez długie lata. Nie należy odkładać cyklinowania podłogi, jeżeli zauważymy, że wymaga ona renowacji. Pozbawiona ochrony, czyli zazwyczaj warstw lakieru podłoga, niszczeje jeszcze bardziej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *