Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu podłogi?

Aktualne trendy jasno nam prezentują fakt, że najpopularniejszym sposobem na wykończenie w domu lub w mieszkaniu jest drewno lub panele. Co prawda jeszcze kilka lat temu decydowaliśmy się na podłogę wykończoną płytkami, ale rozwiązanie to, mimo że praktyczne w utrzymaniu czystości, nie znalazło swoich późniejszych zwolenników. Płytki okazały się niezwykle zimne i niechętnie gościły w naszych mieszkaniach. W przeciwieństwie drewno, które dodaje wnętrzom ciepła i przytulności, a  poza tym jest niezwykle trwałe. Jednak wybór podłogi nadal pozostaje wyzwaniem. Na co należy zwrócić uwagę? Jak wybrać najlepszą podłogę? Podpowiadamy!

Jaka powinna być podłoga?

 Zanim wybierzemy materiał, z którego zostanie wykonana nasza podłoga w naszym domu w mieszkaniu, powinniśmy zastanowić się dokładnie nad rozkładem pomieszczeń i ich funkcjonalnością. Wtedy może okazać się, że inną podłogę wybierzemy do przedpokoju lub ganku, a inną do kuchni łazienki czy salonu. Jednak to także nie stanowi wyznacznik a wyboru najlepsze i podłogi. Z powodzeniem możemy zdecydować się na jednolitą podłogę w całym naszym domostwie. Podejmując taką właśnie decyzję i, nasz wybór z pewnością będzie ograniczony do drewna lub wspomnianych we wstępie paneli.

W przypadku wyboru podłogi bardzo ważne jest również to, by była ona solidna i trwała. Nie bez znaczenia są również aspekty wizualne. Jeżeli zależy nam na dobrze wykonanej podłodze oraz taki, która posłuży nam wiele lat, nasz wybór również powinien ograniczyć się do podjęcia decyzji, czy na naszej podłodze położymy drewno czy zaś panele. Niezwykle istotna jest twardość podłogi oraz jej eksploatacja i przeznaczenie.

W przypadku drewna wadą może być koszt wykonania takiej podłogi. Jednak więcej wad nie znajdujemy, gdyż drewno stanowi niezwykle trwały i solidny materiał, a w przypadku jego jakichkolwiek uszkodzeń, możemy naszą posadzkę poddać wtedy nowacji. Najpopularniejszym zabiegiem renowacyjnym drewnianych podłóg jest po prostu ich cyklinowanie. Cyklinowanie podłóg polega na zeszlifowaniu powierzchni warstwy ochronnej oraz minimalnej warstwy wierzchniej desek klub parkietu. 

Ponadto nie musimy obawiać się, że drewniana posadzka szybko się zniszczy. Jeżeli zostanie ona dobrze zaimpregnowana, będzie tym samym odporna na różnego rodzaju zarysowania czy uszkodzenia mechaniczne. Należy jednak pamiętać o tym, że z czasem nawet drewniana podłoga niszczeje i mogą pojawić się rysy, wgłębienia czy też plamy. Wtedy to wykonujemy właśnie zabieg cyklinowania, które powtarza się co kilkanaście lat. Podłoga drewniana oczywiście starzeję się, aż czasem mogą pojawić się również z niej różnego rodzaju ubytki w postaci szczeliny między klapkami czy deskami. Jeżeli zajmiemy się jej renowacją możliwe będzie również uzupełnienie powstałych szczelin a nawet wymiana uszkodzonych klepek.

Jednak w marketach budowlanych z powodzeniem możemy znaleźć panele doskonale imitujące drewno wyróżniające się także solidnym wykonaniem i trwałością. Niewątpliwie jeżeli zdecydujemy się na posadzkę wykonaną z paneli, rozwiązanie to będzie o wiele tańsze. Musimy jednak pamiętać o tym, by wybrać możliwe wysokiej jakości panele i mieć świadomość tego, że nie są one poddawane renowacji w postaci cyklinowania.

Ponadto, mimo tego że panele bywają niezwykle trwałe, ich solidność nie jest porównywalna do jakości drewna. Bez wątpienia najpopularniejsze panele, na który decydujemy się w przypadku wykończenia podłóg, są to panele laminowane i panele winylowe.

Podsumowanie

Oczywiście wybór wykończenia podłogi jest kwestią indywidualną. Należy jednak również zwrócić uwagę na to, czy decydujemy się na ogrzewanie podłogowe czy raczej z niego zrezygnujemy. Ogrzewanie podłogowe nierzadko wymusza na nas również wybór konkretnego materiału na wykończenie posadzki. Ponadto zawsze warto zdecydować się na pomoc fachowców, którzy dokładnie i precyzyjnie zajmą się układaniem naszej podłogi. Niewłaściwe wykończenie posadzki może z czasem wygenerować dodatkowe koszty, a tego z pewnością każdy chce uniknąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *