Czy warto cyklinować starą podłogę?

Drewniana podłoga to niewątpliwy atut każdego mieszkania lub domu. Jest ona bardzo trwała, doskonale się prezentuje, a także nadaje wnętrzu przytulności. W przypadku drewnianej podłogi, nawet gdy jest ono bardzo zniszczone, wcale nie musimy decydować się na jej wymianę. Ponadto warto mieć na uwadze również to, że drewno jest materiałem dość drogim, dlatego też wymiana drewnianej podłogi na nową byłaby dość kosztowna. Nawet w przypadku starej podłogi możemy zdecydować się na cyklinowanie. Jednak czy zawsze? W jaki sposób możemy poznać, że podłogę nawet stara nadaje się do cyklinowania? Odpowiadamy w dalszej części tekstu.

Jaką podłogę można cyklinować?

Wspomnieliśmy już o tym, drewniana podłoga nadaje się do cyklinowania i niewątpliwie jest to prawda. Jednak drewno musi być zachowane w dobrym stanie. Jak zatem poznać że jest ona na tyle zdrowe, by można było cyklinować naszą podłogę? Otóż jeżeli nasza drewniana posadzka nie jest spękana, wypaczona, spróchniała, nie skrzypi, pomiędzy deskami nie pojawiły się dość dłużej niepokojące szczeliny, z powodzeniem możemy zdecydować się na jej gruntowne odświeżenie, cyklinowanie. Należy również pamiętać o tym, by nie zwlekać cyklinowaniem, gdyż użytkowa na podłogę może jeszcze bardziej niż dać. Warto dodać także, że cyklinowanie i dokładne renowacja i impregnacja drewnianej posadzki naprawdę się opłaca. Uznaje się, że deski podłogowe z powodzeniem wytrzymają nawet 100 lat, co w konsekwencji daje około 12 zabiegów renowacyjnych w postaci cyklinowania podłogi.

A co ze starą podłogą?

Często zdarza się tak, że w przypadku zakupu nowego mieszkania lub domu, decydujemy się na stan z drugiej ręki. Są to mieszkania tańsze, lista prosto od deweloperów, ale w większości przypadków wymagają nierzadko gruntownego remontu. Drewniane podłogi królowały w latach 80 i 90, dlatego też możemy znaleźć mnóstwo mieszkanie czy domów na sprzedaż z taką właśnie podłogą. 

Niestety wiele osób decyduje się na to, by zrezygnować z naprawienia i renowacji drewnianej podłogi, sądząc że jest to zabieg nieopłacalne. Nic bardziej mylnego. Jeżeli w naszym domu lub mieszkaniu posiadamy nawet zniszczona drewnianą podłogę, która nie wymaga wymiany i zachowana jest w dobrym stanie, powinniśmy zdecydować się na jej cyklinowanie. Cyklinowanie doskonale sprawdzi się nawet w przypadku stali i wieloletniej podłogi. Oczywiście samodzielna ocena stanu desek lub klepek może być w nietrafiona. Dlatego też najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów i fachowców, którzy przyjadą na miejsce i profesjonalnie oceniają, czy podłogę warto cyklinować, być można naprawić lub całkowicie wymienić. Z całą pewnością, jeżeli zdecydujemy się na cyklinowanie starej podłogi, znacznie ograniczamy koszty jej wymiany. Drewno jest materiałem drogim, dlatego też wymiana drewnianej podłogi na nową, mogłaby sporo kosztować.

Cyklinowanie nawet bardzo zniszczone i podłogi, może być co prawda czasochłonne, ale przyniesie naprawdę zadowalający efekt. Dzięki temu, nasza podłoga odzyska dawny blask i tym samym prezentowała się doskonale. Warto o tym pamiętać z tego względu, że niekiedy na pozór nieatrakcyjna drewniana podłogę po cyklinowaniu może całkowicie zmienić swoje oblicze nas zachwycić.

Podsumowanie

Wnioski zatem są jednoznaczne, a mianowicie sprowadzają się do tych, że jeżeli nawet stara podłoga jest możliwa do cyklinowania, zabieg ten warto wykonać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *